۱۹ فروردین ۱۳۹۹
 

اخبار

ارزآوری صدور خدمات فنی‌و مهندسی حداقل دو برابر فروش نفت است/ هدف‌گذاری‌ صادرات خدمات فنی‌و مهندسی در دستور کار مجلس

ارزآوری صدور خدمات فنی‌و مهندسی حداقل دو برابر فروش نفت است/ هدف‌گذاری‌ صادرات خدمات فنی‌و مهندسی در دستور کار مجلس
رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه با صدور خدمات فنی و مهندسی به عرصه جهانی وارد شده و ارزآوری و اشتغالزایی صورت می گیرد، گفت: با صدور این خدمات حداقل دو برابر فروش نفت ارزآوری رخ می دهد.

محمدرضا رضایی کوچی، با اشاره به سهم ایران از بازار جهانی صدور خدمات فنی و مهندسی و هدف گذاری‌های این حوزه که در دستور کار این هفته کمیسیون عمران مجلس قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه جهت‌گیری اقتصاد کشور با ماهیت اقتصاد مقاومتی تعریف شده لازم است که در تحقق اهداف این شیوه متعالی اقتصادی از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین رویکردها در حوزه اقتصاد مقاومتی توجه به آن بخش از مناسبت‌های مولد اقتصادی است که درون‌زای برونگرا بوده و ضمن کاهش وابستگی کشور به اقتصاد نفتی، با گره زدن اقتصاد جهانی به اقتصاد کشور موجب ارتقاء امنیت و پایداری اقتصاد شود.

صدور خدمات فنی و مهندسی به نقش آفرینی ایران در اقتصاد جهانی منجر شده است

رضایی با بیان اینکه در سایه تحریم‌ها یکی از بزرگترین دستاوردها افزایش توان اجرایی و دانش فنی کشور بوده که نیاز کشور را در این حوزه تأمین و به خودکفایی منجر شد،گفت: صدور خدمات فنی و مهندسی اکنون تبدیل به یک ظرفیت بزرگ شده که ضمن تولید ثروت و ارزآفرینی منجر به نقش آفرینی در اقتصاد جهانی شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه در حال حاضر در دنیا اقتصاد بزرگی وجود دارد که بر مبنای صدور خدمات فنی و مهندسی شکل گرفته و برآورد می‌شود که صدور 600 میلیارد دلار بزرگی داشته باشد، افزود: در دوره بعد از جنگ و سازندگی توان اجرایی کشور به حدود 40 میلیارد دلار رسیده یعنی مجموع شرکت‌ها، مشاورین و پیمانکاران داخلی به جایی رسیده‌اند که می‌توانند سالانه 40 میلیون دلار کار انجام دهند در حالی که تنها از 10 درصد این ظرفیت در داخل استفاده شده و مابقی ظرفیت آزاد و بلااستفاده مانده است.

اشتغال زایی از حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی مغفول مانده است

وی با بیان اینکه کشور ما می تواند با صدور خدمات فنی و مهندسی به عرصه جهانی وارد شده و ارزآوری و اشتغالزایی کند، تصریح کرد: اگر بتوانیم از ظرفیت موجود پیمانکاران و مشاوران داخلی در صدور خدمات فنی و مهندسی استفاده کنیم حداقل دو برابر فروش نفت سالانه که بخش عمده‌ای از آن هزینه است ارزآوری خواهیم داشت.

رضایی با تاکید بر اینکه رسیدگی به چگونگی افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی از جمله حوزه های مرتبط با کمیسیون عمران مجلس است، گفت: بنا داریم با ورود به این بخش ضمن آسیب شناسی به رفع موانع در جهت ایجاد تحول در اقتصاد بپردازیم.

تنها عراق و سوریه مقصد صدرو خدمات فنی و مهندسی ایران هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه مقدار صدور خدمات فنی مهندسی داریم و آیا وضعیت مطلوب است یا خیر، افزود: در حال حاضر نبض بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود یک تا دو میلیارد دلار ارزآوری از صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای عراق و سوریه داریم، از این رو برای اینکه صدور این خدمات افزایش یابد باید توجه بیشتری به این حوزه صورت بگیرد.

رضایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه متولی دولتی و غیر دولتی این حوزه چه کسانی بوده و چه عملکردی دارند، گفت: در بخش خصوصی قاعدتا باید محوریت با اتاق بازرگانی ایران باشد و البته فعالان خصوصی انجمنی تحت عنوان انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی تشکیل داده اند.

وی ادامه داد: در بخش دولتی مراجع متعددی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت در صدور خدمات فنی و مهندسی به عنوان متولی صادرات که سازمانی تحت عنوان توسعه تجارت است دخیل هستند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: دستگاه هایی مانند بانک مرکزی، بانک‌ها، تأمین اجتماعی، وزارت امور خارجه، سازمان برنامه و بودجه نیز از جمله دستگاه های دیگری هستند که در صدور خدمات فنی و مهندسی نقش آفرینی می کنند که باید عملکرد و نقش آن ها بررسی شود.

برآیند عملکرد نهادهای مرتبط با صدور خدمات فنی و مهندسی قبل پذیرش نیست

وی با بیان اینکه برآیند عملکردی نهادهای مرتبط در خصوص صدور خدمات فنی و مهندسی در شرایط صدور یک میلیارد دلاری قابل پذیرش نیست، گفت: آنچه در خصوص صدور خدمات فنی و مهندسی مهم است داشتن متولی مشخص و دارای هدف، برنامه، وظیفه و اختیار شخصی و متمرکز است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رویکرد فعلی کمیسیون عمران در این بحث چیست و چه روندی را در پیش دارد، تصریح کرد: کمیسیون عمران مجلس به این بحث ورود کرده و در اولین جلسه با دعوت از مقامات ذیربط به بررسی موضوع می پردازد.

رضایی ادامه داد: برای ورود به بحث صدور خدمات فنی و مهندسی سوالات اساسی از جمله اینکه متولی این بخش چه نهادی است، چه وظایف ، مأموریت‌ها و اختیاراتی دارد وجود دارد که باید پاسخ آنها دریافت شود.

وی افزود: در بررسی درباره صدور خدمات فنی و مهندسی نقش دستگاه‌ها دیپلماسی و عملکرد سفارتخانه‌ها، نظام بانکی و ... بررسی خواهد شد و رابطه بخش حاکمیتی و خصوصی مورد توجه قرار می گیرد.

بخش حاکمیتی باید حامی صدور خدمات فنی و مهندسی باشد

رضایی با بیان اینکه بخش حاکمیتی نباید مانع صدور خدمات فنی و مهندسی شود، گفت: بخش حاکمیتی باید موظف به رفع موانع باشد و حمایت هدفمند از این مهم داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیری در جهت کاهش اثر تحریم ها، گفت: مشارکت بخش خصوصی با شرکای سیاسی بین‌المللی مانند چین و روسیه در خصوص صدور خدمات فنی و مهندسی موضوع مهمی است که باید بررسی شود./

۵ شهریور ۱۳۹۶ ۱۶:۴۶
تعداد بازدید : ۱,۴۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید