۲۹ دی ۱۳۹۸
 

اخبار

ریشه بروز تخلف در نظام مهندسی ساختمان

ریشه بروز تخلف در نظام مهندسی ساختمان
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به تصویب نظام نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی، ریشه اغلب مشکلات و تخلفات موجود در میان برخی مهندسان عضو این نظام را در عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای مهندسی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، حبیب الله بیطرف در پاسخ به این پرسش که نقض اصول اخلاقی حرفه مهندسی بیشتر از سوی کدام طیف از مهندسان و ناشی از چه مواردی بوده است؟ گفت: اگر با دقت بررسی کنیم می‌بینیم بسیاری از مشکلات و چالش‌های امروز جامعه مهندسی ایران ناشی از عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای در فعالیت‌های این حرفه است. وی افزود: به‌عنوان نمونه، مواردی مثل واگذاری امتیاز پروانه صلاحیت به غیر، انجام ندادن خدمات مهندسی به‌صورت حرفه‌ای، صوری بودن برخی از فعالیت‌های مهندسان، نارضایتی کارفرمایان به دلیل عدم دریافت خدمات مهندسی مناسب در قبال مبالغ پرداختی به‌عنوان حق‌الزحمه و احساس پرداخت پول زور توسط برخی از کارفرمایان بخشی از این مشکلات است.
بیطرف، درباره اهمیت اجرایی شدن نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی ساختمان که چندی پیش از سوی هیات دولت مصوب و توسط وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شد، گفت: ده‌ها سال است موضوع اخلاق حرفه‌ای در چهار حرفه پزشکی، مهندسی، وکالت و حسابداری در بسیاری از کشورهای جهان نهادینه شده است و شاغلان این حرفه‌ها طی مراسم رسمی منشور اخلاق حرفه‌ای را پذیرفته و به‌صورت نمادین آن را امضا و برای تعهد به آن قسم یاد می‌کنند. به همین دلیل نیز با توجه به اهمیتی که ساخت و ساز دارد ضرورت داشت تا نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای با تعریفی که عنوان شد برای مهندسان ساختمان در کشور نیز تعریف و به اجرا درآید که این کار با تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی به سرانجام رسید. رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران افزود: شاهد هستیم که در بسیاری از کشورها، رعایت اخلاق حرفه‌ای یک امر طبیعی و الزامی برای فعالان حرفه است. ولی متاسفانه در کشور ما هنوز اخلاق حرفه‌ای و اصول و مصادیق آن به‌طور عملی نهادینه نشده است. وی تاکید کرد: همچنین در حرفه مهندسی وضعیت مراعات اخلاق حرفه‌ای غیرمناسب است.وی ادامه داد: برخی از رفتارهایی که در میان بعضی از مهندسان وجود دارد موجب کاهش منزلت حرفه مهندسی در کشور ما شده است. امروز این مساله یک چالش مهم برای مهندسان به منظور ارائه خدمات فنی از سوی آنهاست. بی طرف در پاسخ به این پرسش که آیا رعایت اخلاق در حرفه مهندسی نیازمند نظام‌نامه و آیین نامه اجرایی هست یا اینکه می‌تواند با تعیین استانداردها و نظارت بر اجرای درست آنها اجرایی شود، گفت: هر مقوله کیفی برای عملی شدن نیازمند روش‌های کاربردی است و همه ما می‌دانیم نهادینه کردن اخلاق صرفا با توصیه و وضع انجام نمی‌شود، بنابراین باید اخلاق حرفه‌ای در قالب نظام‌نامه و دستورالعملی لازم الاجرا تبیین و در داخل حرفه جاری شود. وی در تشریح اجرایی شدن نظام‌نامه اخلاق حرفه مهندسی یادآور شد: علاوه بر ابلاغ نظام‌نامه، لازم است همه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها از نظام نامه استقبال کرده و تلاش کنند تا اهداف این نظام‌نامه و مصوبه پیاده‌سازی و به اجرا برسد.

۲۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۹:۲۲
تعداد بازدید : ۱,۱۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید